Staff List

Leadership Team

Ann Slavin

Executive Headteacher

 

Magdalena Tusting

Head of School:

Safeguarding and Child Protection, DSL

SENco/Groups of learners

Inclusion and Access

Catholic Life of the school

Teams around the school

Daily Operations

Timetabling and cover

Louise Donohue

Assistant Headteacher:

Attendance and Punctuality

Standards of Teaching and Learning

Curriculum and Assessment

Coaching and Mentoring of teachers and student teachers

GDPR

Loredana Beurthe

Assistant Headteacher:

Safeguarding and Child Protection, DSL

KS1 Leader

Behaviour Lead

PHSE Well-being

Religious Education: Teaching and learning

RSE

Parent Link

Wider Leadership Team

Jill Moriarty

Key Stage 2 Lead

English Lead

Prefects and Head pupils coordinator

Christian Larke

Maths lead/Maths Mastery

School Council

Students/Work Experience pupils

Craig Pattinson

PE and Sports

Physical Well-being, Healthy Schools

History and Geography

Fabio Fernandez

Science

Computing

 

Alena Belovintseva

Music Lead

 

Ruth Armitage

Art and Design Lead

 

Chrissy Cummings

Phonics and Early Reading Lead

EYFS Lead

Administration Team

Hania Koumi

Admin Officer

HR Officer

Lumina Herman

Admin officer

Admissions and Attendance Officer

Teresa O’Reilly

Admin Assistant

Class Teams

Class Teacher

Support Staff

Nursery

Claire Lazaroo

 

Cristy Gana (NO)

Carol Fahey LSA

Reception

Ruth Armitage

Sophie Barker

 

EYFS

Chrissy Cummings

EYFS Lead

Class 1A

Louise Sweet

(until Oct half term)

Megi Tahiri

Cathy Carolan TA am

Maria Mikielewicz LSA

Class 2A

Lory Beurthe

Karen Nangle HLTA (LT cover pm)

Elsa de Freitas LSA

Class 3A

Craig Pattinson

Barbara Skerritt LSA

Natalie Walsh LSA

Class 4A

Fabio Fernandes

Jacqui Roberts LSA

Trish Edwards LSA

Jean Duggan pm groups

Class 4B

Louise Donohue

Jean Duggan LSA am

Jean Duggan pm groups

Class 5A

Christian Larke

Camilla Mudge TA am

Class 5B

Joe Lawson

Maureen Ferguson LSA

Camilla Mudge TA am

Class 6A

Jill Moriarty

Liam Garnet (Student Teacher)

Joshua Lord

Other roles

Name

Role

 

Interventions and Leadership cover

Maria Kandyla:

HLTA am

LT cover pm

Behaviour and Pastoral Care Team

Pastoral and learning interventions

Sarah-Jane Pablo am

Camilla Mudge pm

KS1

Maria Mazarese

Intensive Reading Programme

Phonics support, EAL support

Whole school

Alena Belovintseva

Music lead, Choir (PPA cover M, T, W)

Whole school

Coach Herman

PE, Sports Coaching (PPA cover M, T, W)

School Site

Owen Durkan

Site Manager

Playground Supervisors

Maureen Ferguson

Playgrounds Manager

Annabel Senorin

Nursery Playground

Arieta Shala

Nursery Playground

Sharon Brown

REC Playground

Melissa Simon

KS1 Playground

Cathy Carolan

KS1 Playground

 

 

Samantha Cacheiro

Lunchtime LSA: Y3 pupil, Year 4 pupil

Barbara Gardyna

Lunchtime LSA: Y1 pupil, Y2 pupil

Tracy Rogers

KS2 Playground

Marta Herar

KS2 Playground; Lunchtime LSA: Y3 pupil

Joshua Lord

Playleader

Coach Herman

Playleader

Catering Team

Patrice Angoston

Chef, Kitchen Manager

 

Careen Hughes

Catering Assistant

 

Kadra Aden

Catering Assistant

 

Suelia Fonseca

Catering Assistant

Music Peripatetic Teachers

Ollie Usiskin

Drums

Coby Mendez Huarez

Strings

Governing Body

Marie Costigan

Chair of Governors

Leo John

Foundation Governor

Keirran Rogers

Foundation Governor

Sonia Lueiro

Foundation  Governor

Joann Ezeoba

Foundation Governor

Lorena Torres

Parent Governor

Ann Slavin

Headteacher/Governor

Magdalena Tusting

Co-opted Governor